Dzieci to nie śmieci. Dzieci mają głos

Dziś Dzień Dziecka. To ważne święto. Wszyscy i wszystkie jesteśmy dziećmi. Wszystkie dzieci zasługują na szacunek, uwagę i takie warunki wzrastania, w których będzie im dobrze.
1 czerwca 2023

Jako dziecko nieraz czułem się traktowany niesprawiedliwie przez dorosłych. Z perspektywy czasu widzę wyraźnie, że dzieci są grupą w sposób szczególny dyskryminowaną. Są grupą, którą się po prostu pomiata. Przysłowie mówi: dzieci i ryby głosu nie mają. A zewsząd bucowaci rodzice chcą jak najszerzej roztaczać nad swoimi pociechami władzę rodzicielską. Tymczasem władza rodzicielska to chory, toksyczny koncept, który raz na zawsze powinien odejść na śmietnik historii. Trzeba go zastąpić innym konceptem: odpowiedzialności rodzicielskiej.

Tak, dzieci to przede wszystkim odpowiedzialność. Wydanie na świat potomstwa wiąże się z określonymi konsekwencjami. Świat, w którym żyjemy, nie jest w wielu przypadkach ani miły, ani przyjemny, więc można w ogóle zapytać: jakim prawem świadome osoby podejmują decyzję o spłodzeniu potomstwa i wydania na świat zupełnie nowego życia? Życia, które – jak wskazałem – samo się na świat nie prosiło.

Skoro jednak te dzieci już na świecie są to trzeba się nimi zaopiekować. Trzeba dać im dostęp do wody, żywności, mieszkania, odzieży. Trzeba dać im miłość, opiekę, warunki do nauki. Opieka nad dziećmi to nie niańczenie, lecz jebany obowiązek każdego rodzica. Każdej osoby, która spłodziła potomstwo.

Opieka i wsparcie. I poszanowanie wolności i osobistej autonomii. To się należy dzieciom. A nie przemoc, wieczne poniżanie, narzucanie własnego stylu życia, obarczanie własnymi traumami czy kompleksami. Do każdego życia należy podchodzić z szacunkiem. Także do życia dzieci.

Wszystkim polskim dzieciom życzę dziś dobrych, odpowiedzialnych rodziców, dziabków, osób opiekuńczych oraz wyjebania tzw. rzecznika praw dziecka Mikołaja Pawlaka z biura, które zajmuje – żeby poleciał na ten swój głupi, homofobiczny ryj boleśnie w dół.

Zdjęcia, które publikuję w tym wpisie zrobił mój tata, Marek Vetulani.

Wszystkim małym i dużym dzieciom beztroskiego dzieciństwa, bezpieczeństwa, miłości i mądrych dorosłych obok, tak aby zawsze był ktoś na kogo można liczyć. A nam dorosłym, odrobiny dziecka w każdym z nas.

Katarzyna Kotula, posłanka Lewicy, wpis w mediach społecznościowych
1 czerwca 2023

Kochane Dzieciaki! Życzę Wam, żebyście nigdy nie wyrosły z dziecięcej ciekawości, z zadawania miliona pytań, z uważnego obserwowania otaczającego Was świata, a przede wszystkim z wiary, że jeśli tylko zechcecie, możecie ten świat zmienić.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, posłanka Lewicy, wpis w mediach społecznościowych
1 czerwca 2023

MIŁOŚĆ! To słowo zawiera w sobie wszystko co jest potrzebne dziecku żeby czuło się kochane i bezpieczne. Opieka bliskich i Państwa. Miejsce w żłobku i przedszkolu; zapobieganie przemocy wobec dzieci; posiłek i psycholog w szkole. Życzę tego wszystkim dzieciom.

Joanna Wicha, pielęgniarka, członkini Prezydium Rady Krajowej Razem, wpis w mediach społecznościowych
1 czerwca 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.