Karol wiedział, nie powiedział. Nie ma zgody na kult Wojtyły

2 kwietnia, w rocznicę śmierci Jana Pawła II przez wiele miejscowości w Polsce przemaszerują pochody w obronie pamięci papieża-Polaka. Prawicowo-katolickie wzmożenie nastąpiło po publikacji kompromitujących dla Wojtyły faktów na temat jego wiedzy i działań na rzecz tuszowania molestowania seksualnego dzieci w kościele katolickim. Antypapieski protest odbędzie się tego dnia pod krakowską kurią.
1 kwietnia 2023

Karol Wojtyła tuszował przypadki molestowania seksualnego dzieci przez księży już jako biskup krakowski. Ujawnili to niezależnie dziennikarze Marcin Gutowski (w reportażu Franciszkańska 3 w TVN24) i Ekke Overbeek (w książce Maxima Culpa. Jan Paweł II wiedział).

Na 2 kwietnia o godzinie 10:00 protest Karol wiedział, nie powiedział. Nie ma zgody na kult Wojtyły zapowiedział kolektyw Równoważnik. Nie ma zgody na kult Jana Pawła II. Człowieka odpowiedzialnego za systemowe tuszowanie molestowania seksualnego dzieci w kościele katolickim. Człowieka odpowiedzialnego za skrajnie opresyjne, fundamentalistyczne prawo antyaborcyjne w Polsce i innych krajach. Człowieka odpowiedzialnego za zwalczanie prezerwatyw w czasie wybuchu i najkrwawszego żniwa epidemii HIV/AIDS. Człowieka, który namawiał zgwałcone Bośniaczki do rodzenia płodów poczętych w wyniku gwałtu. Człowieka, który pogardzał osobami queerowymi.

Protestujemy przeciw ustanowieniu pod oknem papieskim zgromadzenia cyklicznego przez wojewodę małopolskiego, Łukasza Kmitę. Decyzja wojewody małopolskiego Łukasza Kmity o ustanowieniu na najbliższe trzy lata w rocznicę śmierci JP2 tzw. „cyklicznego zgromadzenia” na Franciszkańskiej 3 jest skandalem. Samo przyznanie zgromadzeniom tzw. „cyklicznym” priorytetu nad innymi zgromadzeniami jest niekonstytucyjne i niezgodne z prawem międzynarodowym. Te regulacje o tzw. „zgromadzeniach cyklicznych” godzą w prawo do publicznego wyrażania poglądów, godzą w istotę podstawowego prawa człowieka.

W ostatnich miesiącach wojewoda niejednokrotnie godził w wolność antyrządowych zgromadzeń organizowanych przez inicjatywę Dość milczenia. Ustanowił tzw. “zgromadzenia cykliczne” pod Wawelem i na ulicy Retoryka, gdzie znajduje się biuro partii rządzącej. Zgromadzenia, jak pokazał czas, w dużej mierze fikcyjne. 18 września 2022 r. wojewoda lub jego przedstawiciel wydał policji bezprawne polecenie kradzieży głośnika grupy Dość milczenia użytego na proteście. 11 listopada 2022 r. co najmniej kilkanaście osób protestujących było zatrzymanych przez wiele godzin w dwóch kotłach policyjnych na ulicy Retoryka. Mamy prawo protestować!

Foto: Fmstichini1969. Wikimedia Commons. Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.