Mam depresję. Zacząłem brać leki, poszedłem na terapię i jestem z tego dumny

Nowy dzień zacząłem jak co dzień, tzn. od wzięcia leków przeciwdepresyjnych. Duloksetyna (moja dawka: 90 miligramów) to lek z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SNRI). Leki takie jak duloksetyna zmniejszają poczucie lęku i zwiększają motywację i chęć do życia.
19 kwietnia 2023

Leczę się psychiatrycznie w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie od lutego 2021 r. W tym samym miesiącu zacząłem przyjmować lek psychotropowy: duloksetynę, dawkę 30 miligramów. We wrześniu 2021 r. dawka przyjmowanego przeze mnie leku została zwiększona przez mojego lekarza prowadzącego do 60 miligramów, a w styczniu 2023 r. ponownie zwiększona do dawki 90 miligramów.

Od lutego 2021 r. do października 2022 r. uczęszczałem też na psychoterapię. Jestem dumny z decyzji o pójściu do lekarza psychiatry i poproszeniu o pomoc. Jestem dumny z rozpoczęcia i pozostania przez ponad półtora roku w psychoterapii. Myślę, że bardzo wiele mi to dało. Przede wszystkim wykształciłem w sobie pewną kompetencję do autorefleksji.

To bardzo ważne, by, jeśli tylko zachodzi potrzeba i zaleca to lekarz, lekarka, osoba lekarska, przyjmować leki psychotropowe regularnie. Żyjemy w pełnym zła i niebezpieczeńśtw świecie, który wiele osób naraża na doświadczenia, które mogą skutkować powstaniem zaburzeń psychicznych. Wtedy najważniejsze dla własnego dobra to podjąć leczenie. Tak szybko i adekwatnie, jak się da.

Niestety zdrowie psychiczne to temat wciąż w przestrzeni publicznej tabuizowany, a zaburzenia psychiczne są powodem stygmatyzacji. Określenia takie jak „szaleniec”, „wariatka”, nawiązujące do stanu psychicznego, funkcjonują powszechnie jako inwektywy. Dlatego warto mówić o swoich zaburzeniach psychicznych publicznie i obalać negatywny stereotyp zaburzeń psychicznych, które mogą dotknąć dosłownie każdą osobę. I dlatego właśnie publikuję ten wpis. Nie jestem ani pierwszą, ani ostatnią osobą, która robi tego rodzaju zdrowotny coming out.

Na fotce z tabletkami duloksetyny, leku z grupy SNRI, czyli inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny. Nie bójcie się pójść do lekarza, lekarki! Pamiętajcie, by brać leki, które wam przepisałx!
Fragment zaświadczenia wydanego mi 11 maja 2021 r. przez psychiatrę, mojego lekarza prowadzącego
Fragment zaświadczenia wydanego mi 12 stycznia 2023 r. przez psychiatrę, mojego lekarza prowadzącego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.