Maxima culpa. Spotkanie z Ekke Overbeekiem w Krakowie [WIDEO]

Zaplanowane na marzec 2023 spotkanie autorskie z Ekke Overbeekiem w Krakowie zostało odwołane przez organizatorów z obawy o bezpieczeństwo. Krakowska publiczność w końcu się doczekała: autor ważnej książki o JP2 przyjechał pod Wawel pod koniec maja.
26 maja 2023

Kim jest Ekke Overbeek, autor książki Maxima culpa. Jan Paweł II wiedział

Ekke Overbeek to holenderski dziennikarz, który od 1999 pracował jako korespondent niderlandzkich mediów w Polsce. Jego książka “Maxima Culpa. Jan Paweł II wiedział” (2023) na temat wiedzy Jana Pawła II o molestowaniu seksualnym dzieci w kościele wywołała szeroką debatę w Polsce. W Krakowie współorganizowałem na początku kwietnia protest przeciw kultowi Karola Wojtyły. Policja nie dopuściła wtedy nas, osób protestujących, na chodnik przy ulicy Franciszkańskiej 3, gdzie miało odbyć się nasze zgromadzenie.

Ekke Overbeek w swojej pracy dziennikarskiej podejmował temat antysemityzmu i rusofobii Polaków. Zajmował się molestowaniem seksualnym w polskim kościele. W 2013 współtworzył film „Silence in the shadow of John Paul II” i opublikował książkę „Lękajcie się; ofiary pedofilii w polskim kościele mówią”.

Krakowskie spotkanie z Ekke Overbeekiem

Pierwsze spotkanie z Ekke Overbeekiem w Krakowie związne z wydaniem „Maxima Culpa” było zaplanowane na 13 marca 2023. Nie doszło jednak do niego ze względu na atmosferę, jaka zapanowała po publikacji książki i reportażu telewizyjnego „Franciszkańska 3”. W całej Polsce odbyły się wówczas marsze, Sejm podjął uchwałę w obronie Jana Pawła II. Małopolska kuratorka oświaty Barbara Nowak zaapelowała do dyrektorxx szkół i przedszkoli, by w lekcyjnych salach pojawiły się portrety Jana Pawła II.

23 maja 2023 w Teatrze KTO w Krakowie odbyło się nareszcie wyczekiwane spotkanie autorskie z Ekke Overbeekiem wokół jego książki „Maxima Culpa. Jan Paweł II wiedział”. Miałem zaszczyt wziąć udział w tym spotkaniu jako widz.

Ekke Overbeek i prowadząca spotkanie w Krakowie Małgorzata Skowrońska.

Zdaniem Ekke Overbeeka wieloletnie związki Kościoła z instytucją państwa, a także robienie z katolicyzmu religii państwowej doprowadziły do infantylizacji społeczeństwa, a hierarchom (i zwykłym księżom) pozwoliło to w sposób systemowy tuszować pedofilię. – Liczyła się i wciąż liczy świętość instytucji, a nie krzywda dziecka. Ludzie przez tyle lat bali się pytać o odpowiedzialność Wojtyły, najpierw jako ważnego w Polsce hierarchy, a potem głowy Kościoła powszechnego na świecie.

Prof. Jan Woleński: „To nic dziwnego ani zaskakującego. Kościół zawsze był taki”

Głos w dyskusji zabrali między innymi profesorka Magdalena Smoczyńska i profesor Jan Woleński.

Wystarczy przeczytać książkę [Tomasza] Polaka System kościelny, żeby dojść do wniosku, że to nie jest nic takiego dziwnego ani zaskakującego. Kościół zawsze był taki odkąd miał władzę.

Jan Woleński

Według profesora Jana Woleńskiego odbywanie debaty na temat spraw religii w obecnych czasach świadczy o zacofaniu Polski. Zwrócił też uwagę, że w polskim kodeksie karnym przez wiele lat nie było zapisów o pedofilii. Z kolei profesorka Magdalena Smoczyńska skupiła się w swojej wypowiedzi na prawach dzieci. Słusznie zauważyła, że praw dzieci w Polsce w ogóle się nie szanuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.