Na Uniwersytecie Jagiellońskim powstało Koło Naukowe Praw Kobiet

16 października 2023 organizatorki Koła Naukowego Praw Kobiet zapowiedziały rozpoczęcie działalności koła na Uniwersytecie Jagiellońskim, a już 9 listopada w Collegium Wróblewskiego koło zainaugurowało działalność 45-minutową prelekcją dr. Michała Dudka. Na spotkanie przyszło ponad dwieście młodych osób.
27 listopada 2023

Czym jest Koło Naukowe Praw Kobiet na Uniwersytecie Jagiellońskim?

Koło Naukowe Praw Kobiet Uniwersytetu Jagiellońskiego powstało w październiku 2023 po kilku miesiącach ciężkiej pracy jego organizatorek. Koło współpracuje z organizacjami zajmującymi się tematyką praw kobiet (i nie tylko). Członkinie koła deklarują, że chcą tworzyć inkluzywną przestrzeń, w której każda osoba znajdzie dla siebie miejsce. Koło ma na celu organizowanie prelekcji, warsztatów, szkoleń, integracji i poważniejszych rozmów na ważne tematy.

Ilustracja: Koło Naukowe Praw Kobiet UJ

Organizatorki koła obwieściły, że są podekscytowane tym, że udało się założyć koło. To z pewnością duże osiągnięcie na konserwatywnej uczelni, na czele której stoi reakcyjny buc (czy też: magnibucencja reaktor) prof. dr hab. Jacek Popiel, znany z uległości wobec ministra prof. dr. hab. Przemysława Czarnka, antyaborcyjnej obsesji, bierności wobec faszystowskiej doktorantki, podejmowania i promowania despotów z Arabii Saudyjskiej, zamiłowania do Jana Pawła II, ograniczania konstytucyjnego prawa do zgromadzeń poprzez zawłaszczania ulic i placów Krakowa pod przemarsz rektorsko-dziekański, a przede wszystkim z przywrócenia wykładu transfobicznej wykładowczyni do programu wydarzenia mającego przeciwdziałać przemocy ze względu na płeć.

Czytaj też:

Ponad dwieście osób na pierwszym spotkaniu Koła Naukowego Praw Kobiet UJ

9 listopada 2023 r. o godz. 18:30 w sali 316 Collegium Wróblewskiego UJ przy ulicy Karola Olszewskiego 2 w Krakowie rozpoczęło się spotkanie inauguracyjne Koła Naukowego Praw Kobiet Uniwersytetu Jagiellońskiego. 45-minutową prelekcję w kontekście postulatów w feministycznych nurtach prawa wygłosił doktor Michał Dudek, adiunkt w Zakładzie Socjologii Prawa UJ.

Spotkanie zgromadziło ponad dwieście głównie młodych osób.

Spotkanie inauguracyjne koła 9 listopada 2023 r. Foto: Koło Naukowe Praw Kobiet UJ
Spotkanie inauguracyjne koła 9 listopada 2023 r. Foto: Koło Naukowe Praw Kobiet UJ
Spotkanie inauguracyjne koła 9 listopada 2023 r. Foto: Koło Naukowe Praw Kobiet UJ
Spotkanie inauguracyjne koła 9 listopada 2023 r. Foto: Koło Naukowe Praw Kobiet UJ
Spotkanie inauguracyjne koła 9 listopada 2023 r. Foto: Koło Naukowe Praw Kobiet UJ
Spotkanie inauguracyjne koła 9 listopada 2023 r. Foto: Koło Naukowe Praw Kobiet UJ

Kim są członkinie zarządu Koła Naukowego Praw Kobiet UJ? Amelia interesuje się polityką, Basię śmieszą memy ze Stalinem i Mao a Beata obiecuje wypieki

Beata, wiceprezeska Koła Naukowego Praw Kobiet UJ ds. Finansowych i Pomocy

Beata została wybrana wiceprezeską Koła Naukowego Praw Kobiet UJ ds. Finansowych i Pomocy. Pochodzi z Kartuz, miasta na Kaszubach (które sama nazywa “stolicą Kaszub). Ukończyła liceum ogólnokształcące w Gdańsku po czym rozpoczęła studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Angażuje się w samorząd studencki. Jest członkinią WRSS WPiA UJ oraz UKE i stara się, aby codzienne życie na uczelni było coraz lepsze.

Beata, wiceprezeska Koła Naukowego Praw Kobiet UJ ds. Finansowych i Pomocy. Foto: Koło Naukowe Praw Kobiet UJ.

Jeśli chodzi o prawa kobiet ♀️ i to, dlaczego są one przedmiotem moich zainteresowań – myślę, że jest to temat niezwykle ważny i aktualny i mówi się o tym niestety nadal za mało. Najbardziej interesuje mnie tematyka przestępczości seksualnej wobec kobiet i możliwości jej zapobieganiu.Oprócz tego w wolnym czasie dużo piekę (na spotkaniach Koła będziecie mieli możliwość spróbowania moich wytworów)🍰🧁 trochę czytam 📖 i oglądam mnóstwo beznadziejnych filmów. 🎬

Beata, wiceprezeska Koła Naukowego Praw Kobiet UJ ds. Finansowych i Pomocy

Basia, wiceprezeska Koła Naukowego Praw Kobiet UJ ds. Organizacji i Promocji

Basia została wybrana wiceprezeską ds. Organizacji i Promocji.

Basia, wiceprezeska Koła Naukowego Praw Kobiet UJ ds. Organizacji i Promocji. Foto: Koło Naukowe Praw Kobiet UJ.

Jestem odpowiedzialna za social media, 📲 więc większość postów, które widzicie wychodzi spod mojej ręki. 🤳Pochodzę z woj. podlaskiego, a dokładniej z Suchowoli (…). Uwielbiam sport w każdej postaci. 🎾🤾‍♀️⚽ Szczególnie bliska mojemu sercu jest lekkoatletyka. Od 7 lat biegam, wcześniej “zawodowo”, teraz raczej hobbystycznie. 🏃‍♀️W wolnym czasie biorę do ręki pędzel albo ołówek i tworzę małe dzieła sztuki. 🖌️🎨Moją kolejną pasją jest historia. 👑 Jestem typem historycznego świra, którego śmieszą memy ze Stalinem albo Mao i żarty o Armii Czerwonej. ⭐❤️Codziennie czytam kilka stron wybranej książki. Zazwyczaj jest to książka psychologiczna, historyczna albo kryminał. 📖☕W weekendy jestem wolontariuszką w Dziele Pomocy Dzieciom. (Uwaga! ❗Lokowanie wolontariatu ❗😅Jeśli ktoś chciałby spróbować swoich sił w wolontariacie i lubi dzieci, to serdecznie polecam 😊 naprawdę warto!) 💕Jeśli chodzi o szeroko rozumianą tematykę praw kobiet ♀️ najbardziej interesuje mnie zjawisko Patriarchatu i jego skutki społeczne.Na koniec chciałabym podziękować wszystkim, którzy zaoferowali nam pomoc i okazali wsparcie w pierwszych dniach po ogłoszeniu powstania naszego Koła. Jesteśmy ogromnie wdzięczne i nie możemy się doczekać, żeby poznać Was wszystkich osobiście. 🥰🥰

Basia, wiceprezeska Koła Naukowego Praw Kobiet UJ ds. Organizacji i Promocji

Amelka, prezeska Koła Naukowego Praw Kobiet UJ

Amelka jest pomysłodawczynią i została wybrana prezeską Koła Naukowego Praw Kobiet UJ. Pochodzi z Augustowa, niewielkiej miejscowości w województwie Podlaskim. Jestem studentką drugiego roku prawa na UJ.

Amelka, pomysłodawczyni i prezeska Koła Naukowego Praw Kobiet UJ. Foto: Koło Naukowe Praw Kobiet UJ.

Jeśli chodzi o prawa kobiet, najbardziej zajmuje mnie tematyka przemocy seksualnej wobec kobiet. Poza tym, interesuję się polityką i muzyką (głównie lata 50 i 60) 🎶 oraz uwielbiam twórczość i postać Wisławy Szymborskiej.✍️Na pomysł założenia koła naukowego wpadłam zimą ☃️ poprzedniego roku akademickiego i jestem niezmiernie szczęśliwa, że teraz przeradza się on w rzeczywistość.

Amelka, pomysłodawczyni i prezeska Koła Naukowego Praw Kobiet UJ

3 odpowiedzi

  1. Zepsuta młodzież, tak głęboko indoktrynowana złem, że nawet nie potrafi samodzielnie stwierdzić, że życie istoty ludzkiej jest największą wartością, którą należy bronić, nawet gdy wszyscy wokół mówią że jest inaczej. Budowla bez stabilnych fundamentów runie, tak jak człowiek pozbawiony podstawowych wartości. Kwestia czasu

    1. Och, nareszcie, jest pierwszy głos oburzenia na działalność Koła Naukowego Praw Kobiet na Uniwersytecie Jagiellońskim! Teraz tylko czekać aż ten, a może także i inne, jeśli się pojawią głosy oburzenia dotrą do Jego Magnibucencji Reaktora prof. dr. hab. Jacka Popiela. To byłaby inba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.