Od czerwca darmowe szczepienia na HPV dla młodych osób w wieku 12-13 lat

„Z 1 czerwca ruszamy w Polsce z powszechnym, dobrowolnym i darmowym szczepieniem przeciw wirusowi HPV dzieci w wieku 12 i 13 lat”, poinformował w mediach społecznościowych minister zdrowia Adam Niedzielski. To dobra i ważna informacja.
2 marca 2023

Ktoś kto tak jak ja miał nieprzyjemność doznać wystąpienia na ciele kłykcin w wyniku zakażenia HPV powinien szczególnie poprzeć tę akcję. Doświadczenie zakażenia HPV nie jest niczym przyjemnym. Wręcz przeciwnie. Zapewniam! Tymczasem wciąż odnotowuje się, także w Polsce, wiele zakażeń na HPV. Szczepmy siebie i swoje dzieci dla dobra nas wszystkich.

„Nareszcie”, skomentowała mój post na ten temat prof. Małgorzata Kossut, neurobiolożka, członkini Polskiej Akademii Nauk. Rzeczywiście, nareszcie. Szczepienia niestety będą dostępne wyłącznie dla bardzo ograniczonej grupy wiekowej. Lepszy rydz niż nic, ale problem jest palący i potrzeba pilnie kolejnych odważnych działań w kierunku zapobiegania przenoszenia się HPV. Szczepiania na HPV są w Polsce dostępne (i oczywiście zalecane przez WHO), ale są odpłatne i wielu osób po prostu nie stać na nie. A wiele osób o tych szczepieniach w ogóle nie wie.

„Nareszcie”, komentuje szczepienia młodzieży na HPV prof. Małgorzata Kossut z PAN.

Czym jest zakażenie HPV (zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego)?

Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (zakażenie HPV) jest spowodowane wirusem DNA z rodziny Papillomaviridae. Wiele infekcji HPV nie powoduje żadnych objawów, a 90% z nich ustępuje samoistnie w ciągu dwóch lat. W niektórych przypadkach infekcja HPV utrzymuje się i powoduje powstawanie brodawek lub zmian przedrakowych. Zmiany te, w zależności od zajętego miejsca, zwiększają ryzyko raka szyjki macicy, sromu, pochwy, prącia, odbytu, jamy ustnej, migdałków czy gardła. Prawie wszystkie przypadki raka szyjki macicy są spowodowane przez HPV, a dwa szczepy – HPV16 i HPV18 – odpowiadają za 70% spośród wszystkich przypadków raka szyjki macicy. HPV6 i HPV11 są częstymi przyczynami brodawek narządów płciowych i brodawczakowatości krtani. (Tekst przetłumaczony z angielskiej Wikipedii.)

Obraz w nagłówku: Pathology: EM: Papilloma Virus (HPV) Electron micrograph of a negatively stained human papilloma virus (HBV) which occurs in human warts. Warts on the hands and feet have never been known to progress to cancer. However, after many years cervical warts can become cancerous. This image is a work of the National Institutes of Health, part of the United States Department of Health and Human Services, taken or made as part of an employee’s official duties. As a work of the U.S. federal government, the image is in the public domain. Via Wikimedia Commons.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.