Pisarz Józef Hen kończy sto lat

Sto lat temu w Warszawie urodził się Józef Hen. To pisarz, publicysta, dramaturg, reportażysta i scenarzysta filmowy żydowskiego pochodzenia. Jego twórczość jest ważną częścią polskiej kultury.
8 listopada 2023

Józef Hen opublikował m.in. powieści Toast (1964; wznawiana pod tytułem Prawo i pięść – pod tymże tytułem zekranizowana), Nikt nie woła (1990); zbiory opowiadań, w tym Krzyż Walecznych (1964), powieść historyczną Crimen (1975), tomy esejów Nie boję się bezsennych nocy (1987) i wspomnień Nowolipie (1991) oraz dzienniki, m.in. Dziennik na nowy wiek (2009), Dziennika ciąg dalszy (2014) i Ja, deprawator (2018). Na podstawie jego scenariuszy, będących adaptacjami własnych utworów, nakręcono w pierwszej połowie lat 60. m.in. filmy Krzyż Walecznych, Nikt nie woła (oba w reżyserii Kazimierza Kutza), Kwiecień (w reż. Witolda Lesiewicza) i Prawo i pięść (w reż. Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego).

Prawo i pięść oraz Nikt nie woła czytałem w latach licealnych z wielkim zainteresowaniem. Ekranizacje tych powieści są arcydziełami. Mój dziadek Jerzy Vetulani doceniał z kolei powieść Crimen, której słuchał w formie audobiooka. Poznaliśmy razem z dziadkiem Józefa Hena w Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie 5 lutego 2014 r. Spotkanie zorganizowane w CKŻ poprowadził wtedy prof. Tadeusz Lubelski.

Józefowi Henowi życzę dwustu lat! Zdrowia, szczęścia i dobrych ludzi wokół!

Foto. Błażej Piechota

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.