Posiedzenie odwoławczej komisji dyscyplinarnej UJ ws. nazwania rektora Jacka Popiela „reakcyjnym bucem”

Mój pełnomocnik, mecenas Mateusz Janik złożył odwołanie od postanowienia komisji dyscyplinarnej Uniwersytetu Jagiellońskiego, w którym ukarano mnie naganą za nazwanie rektora UJ „reakcyjnym bucem”. Posiedzenie odwoławczej komisji dyscyplinarnej dla studentów UJ w tej sprawie odbędzie się 19 stycznia 2023.
15 stycznia 2023

29 czerwca 2022 komisja dyscyplinarna Uniwersytetu Jagiellońskiego do spraw studentów i doktorantów ukarała mnie naganą za nazwanie na proteście 6 grudnia 2021 pod Collegium Novum UJ rektora UJ „reakcyjnym bucem”. Buc to w języku polskim (za Słownikiem Języka Polskiego PWN) potocznie „o człowieku zarozumiałym, aroganckim”.

Rektor UJ Jacek Popiel objął protekcją transfobiczną wykładowczynię poprzez przywrócenie w grudniu 2021 r. jej wykładu do programu wydarzenia antyprzemocowego, po uprzednim wycofaniu zaproszenia przez sekcję koła naukowego współorganizującą wydarzenie. To wtedy nazwałem go na proteście założycielskim kolektywu Równoważnik „reakcyjnym bucem”. Tego samego dnia postawę UJ w kontekście przywrócenia wykładu akademiczki pochwalił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Protest „Stop transfobii na UJ” pod Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego, 6 grudnia 2021 r. Wypowiedzi, które padły na proteście, rektor UJ porównał do stalinizmu.

Następnie rektor Jacek Popiel porównał przebieg studencko-młodzieżowego protestu kolektywu Równoważnik w obronie godności osób transpłciowych do „najokrutniejszych czasów PRL”, a zatem do stalinizmu. Na proteście tym padło wiele gorzkich, ważnych słów pod adresem Uniwersytetu Jagiellońskiego (cały protest można obejrzeć tutaj).

Posiedzenie odwoławczej komisji dyscyplinarnej dla studentów UJ

Zostałem wezwany do stawienia się na rozprawie dyscyplinarnej przed odwoławczą komisją dyscyplinarną dla studentów UJ dnia 19 stycznia 2023 roku (czwartek) o godz. 10:00 w sali 1.10 (konferencyjna) w siedzibie Centrum Wsparcia Dydaktyki UJ. Wejście do budynku znajduje się od strony Instytutu Konfucjusza przy ul. Oleandry 2a.

Protest przeciw transfobii na UJ. Wyraz niezgody na niesprawiedliwe szykany ze strony uczelni

W dniu posiedzenia odwoławczej komisji dyscyplinarnej dla studentów UJ o godz. 9:30 na ulicy Oleandry odbędzie się demonstracja solidarnościowa, która będzie wyrazem niezgody na transfobię w przestrzeni publicznej, w tym na uczelni, oraz na niesprawiedliwe szykany ze strony uczelni.

Co?

Protest przeciw transfobii na Uniwersytecie Jagiellońskim

Gdzie?

Kraków, ulica Oleandry 2a (przed Instytutem Konfucjusza Uniwerytetu Jagiellońskiego)

Kiedy?

Czwartek, 19 stycznia 2023 roku, godz. 9:30

Czytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.