Studenci UJ okupują przeznaczony na sprzedaż dom studencki „Kamionka”. Demonstracja solidarnościowa pod Collegium Novum

Władze Uniwersytetu Jagiellońskiego nasłały policję na osoby studenckie, które w piątek, 17 maja 2024 r. rozpoczęły okupację akademika „Kamionka”. Pomimo nacisków władz uczelni policja nie eksmitowała okupujących.
19 maja 2024

Studenci i studentki Uniwersytetu Jagiellońskiego, w tym osoby należące do Krakowskiego Koła Młodych Inicjatywy Pracowniczej domagają się od władz UJ natychmiastowego wycofania się z planów i prób sprzedaży domu studenckiego „Kamionka”. Postulaty osób uczestniczących w akcji Oddajcie kamionkę można znaleźć na stronie internetowej oddajciekamionke.pl.

Osoby studenckie biorące udział w akcji #OddajcieKamionkę domagają się:

⇾ Odwołania uchwały Senatu UJ z 2018 r., zezwalającej na sprzedaż dwóch budynków.
⇾ Remontu dwóch budynków DS „Kamionka” i wznowienia działalności akademika od roku akademickiego 2024/2025.
⇾ Natychmiastowego wycofania się z planów sprzedaży „Bursy Jagiellońskiej” przez rektora elekta, prof. Piotra Jedynaka.
⇾ Przedstawienia projektu budowy nowych domów studenckich na terenie Kampusu na Ruczaju oraz zabezpieczenia na ten cel środków finansowych.
⇾ Zapewnienia ze strony władz uczelni, że żadna osoba nie poniesie żadnej odpowiedzialności prawnej i dyscyplinarnej za udział w proteście okupacyjnym.

Postulaty zamieszczone na stronie internetowej oddajciekamionke.pl

„Nie wychodzimy stąd dopóki nasze postulaty nie zostaną spełnione”

Zgodnie z deklaracjami strajkujących okupacja „Kamionki” ma trwać tak długo, jak długo władze UJ nie przekonają osób okupujących akademik, że nie będą sprzedawać budynków, które mogłyby posłużyć za dach nad głową i miejsce do życia wielu osobom studiującym w dobie wielkiego kryzysu mieszkaniowego. W bieżącym roku akademickim (2023/2024) około pół tysiąca osób nie dostało miejsca w akademiku na UJ pomimo złożenia wniosku.

Doprawdy ciężko pojąć dlaczego zdegenerowana kasta trzymająca władzę na najstarszej polskiej uczelni chce się pozbyć i przekazać prywatnym inwestorom „Kamionkę” i Bursę Jagiellońską. Nie ma dla tego żadnych racjonalnych przesłanek. Jedynym wyjaśnieniem, jakie się nasuwa, jest ewentualny prywatny interes w sprzedaży budynków. O to jednak trzeba by zapytać rektorów: urzędującego, Jacka Popiela, i rektora-elekta Piotra Jedynaka.

Nocna interwencja policji w „Kamionce” to hańba dla UJ

Szczególnie haniebnym czynem władz UJ była próba wprowadzenia policji na teren akademika, czyli de facto i de iure na teren uczelni. W nocy z piątku na sobotę (17/18 maja 2024 r.) mundurowi podjęli interwencję w „Kamionce”.

Szczucie tuskowymi psami osób studiujących, pokojowo protestujących przeciw wyprzedawaniu uczelnianych dóbr prywaciarzom, nosi znamiona mafijnego linczu.

Na szczęście na miejscu interweniowała posłanka Daria Gosek-Popiołek z Lewicy Razem i nie udało się zaprowadzić na UJ policyjnego terroru. Policja nie przystąpiła do siłowego usunięcia osób zamieszkujących tymczasowo „Kamionkę”, tak jak zrobiła to w lutym b.r. wobec osób ze skłotu Zaczyn w Warszawie.

Rozmowa z władzami UJ i protest pod Collegium Novum

W sobotę 18 maja 2024 r. na godzinę 13:00 władze UJ (nowowybrane i obecnie urzędujące) zwołały konferencję prasową, na którą nie wpuściły przedstawicieli Krakowskiego Koła Młodych Inicjatywy Pracowniczej.

Przed Collegium Novum, czyli przed siedzibą władz uczelni, również o 13:00 rozpoczął się protest solidarnościowy z osobami okupującymi „Kamionkę”, w którym wzięli udział także politycy Lewicy, m.in. Daria Gosek-Popiołek, wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna i radna Krakowa Joanna Hańderek. Pikieta trwała kilka godzin aż do zakończenia rozmów delegacji grupy protestującej z władzami UJ. Na bramie zawisł baner z hasłem: „Pedały murem za kamionką!” („A” w słowie „pedały” wpisane w okrąg). Były transparenty z hasłami: „Edukacja dla wszystkich”, „Kamionka dla studentek”, „Uniwersytet to nie korporacja”, „Uniwersytet dobrem wspólnym”, „Uznajcie studenckie związki zawodowe”. Skandowaliśmy: „A Popiela zjedzą myszy”, „Akademik prawem, nie towarem”, „Stop represjom na studentach”.

Fot. Angelika Pitoń
Fot. Adam Walanus
Fot. Krakowskie Koło Młodych Inicjatywy Pracowniczej
Fot. Krakowskie Koło Młodych Inicjatywy Pracowniczej
Fot. Krakowskie Koło Młodych Inicjatywy Pracowniczej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.