Uniwersytet Pedagogiczny prowadzi nagonkę na osoby transpłciowe

Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie zmienia transpłciowym osobom studenckim dane na Teamsie i uczelnianym mailu na stare (deadname). Bez zgody tych osób, dla których to realny ból, cierpienie i trauma.
16 grudnia 2022

Administracja Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie jakiś czas temu wprowadziła możliwość zmiany danych w poczcie i innych kanałach uczelnianych na wniosek osób, które o to poprosiły. To szczególnie ważne dla osób transpłciowych. Proces formalnej zmiany danych jest w Polsce bardzo długi i żmudny. Zatem studenci prosili uczelnię, by używała ich realnych imion, a nie imion z dokumentu.

UP jeszcze w ubiegłym roku respektował prośby o zmianę w systemie danych osób studiujących. Z początkiem bieżącego roku akademickiego pojawiły się doniesienia, że uczelnia kończy z polityką przychylną osobom transpłciowym. Skończono z możliwością zmiany danych w systemie. Teraz uniwersytet poszedł o krok dalej. Transpłciowym osobom studenckim, które miały już zmienione imiona na Teamsie i uczelnianym mailu na swoje realne dane, zaczęto zmieniać z powrotem na stare imiona (deadname).

Protestu zorganizowany przez Kolektyw Równoważnik przed Uniwersytetem Pedagogicznym w październiku 2022 r.

Co to jest deadname?

Deadname’owanie to używanie wobec osoby transpłciowej jej dawnego, odrzuconego i nieużywanego już imienia. Deadname’owanie może wiązać się ze wspomnieniem traumy spowodowanej przypisaniem płci odmiennej niż tożsamość płciowa, z którą osoba w rzeczywistości się identyfikuje. Może przywrócić pamięć o bolesnych doświadczeniach z dzieciństwa i młodości, braku upodmiotowienia i autonomii osobistej. Mówiąc krótko, deadname’owanie może być bardzo nieprzyjemne, a wręcz traumatyczne dla osób, które go doświadczają.

Nagonka UP na osoby transpłciowe

Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie prowadzi więc już otwartą, niczym nieskrępowaną nagonkę na osoby transpłciowe. To skandal i hańba dla UP. Nie ma na to zgody. Chromolić podłe, transfobiczne władze Uniwersytetu Pedagogicznego i PiS-owskiego rektora Piotra Borka. Solidarność ze wszystkimi ludźmi, którzy są szykanowani przez twardogłowych buców, którzy trzymają władzę na UP.

Czytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.