W drugim wydaniu Encyklopedii Krakowa nie ma życiorysu Franciszka Ptaka, jest życiorys reakcyjnego buca

Franciszek Ptak był chłopem, bieńczyckim karczmarzem i politykiem w Galicji i II RP. Był wspomniany w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego, pisali o nim Wincenty Witos i Tadeusz Boy-Żeleński. Dlaczego w najnowszej Encyklopedii Krakowa nie ma o nim wpisu?
8 lutego 2024

W drugim wydaniu Encyklopedii Krakowa (2023) która ukazała się pod szyldem Biblioteki Kraków i Muzeum Krakowa nie ma życiorysu Franciszka Ptaka.

Franciszek Ptak prowadził karczmę w Bieńczycach. Już w latach 90. XIX wieku działał w ruchu ludowym, był członkiem Stronnictwa Ludowego. Pełnił różne funkcje w lokalnych strukturach Stronnictwa Ludowego i wydawał czasopisma, które następnie rozprowadzał w swojej karczmie. Kilkakrotnie kandydował na posła do Sejmu Krajowego Galicji.

W 1908 roku uzyskał mandat posła na galicyjski Sejm Krajowy z gmin wiejskich powiatu krakowskiego. Jego porażka kilka lat wcześniej w wyborach do austriackiej Rady Państwa znalazła odbicie w jednym z dialogów Wesela Stanisława Wyspiańskiego (w pierwszym akcie, gdy Gospodarz pyta: Toście Ptaka wybierali?). Franciszek Ptak wraz z żoną Marcjanną był obecny na premierze Wesela w 1901 roku. Według Tadeusza Boya-Żeleńskiego Franciszek Ptak był w pewnym stopniu prototypem postaci Czepca z Wesela.

Portret namalowany przez Józefa Krasnowolskiego
Pastel Włodzimierza Tetmajera: od lewej siedzą Błażej Czepiec i Franciszek Ptak. Oryginał w zbiorach Muzeum Krakowa

Reakcyjny buc wśród autorów Encyklopedii Krakowa. Zamieścił swój biogram

Można zadać sobie pytanie dlaczego w ostatnio wydanej Encyklopedii Krakowa nie pojawił się wpis na temat Franciszka Ptaka. Tym bardziej, że ukazał się wpis o jego wnuku, a moim dziadku, Włodzimierzu Ptaku. A zatem ciężko sobie wyobrazić, by autorzy i redaktorzy odpowiedzialni za przygotowanie i wydanie Encyklopedii Krakowa o Franciszku Ptaku nie wiedzieli ani nie słyszeli.

Redaktorką odpowiedzialną za część naukowo-historyczną Encyklopedii Krakowa jest dr. Karolina Grodziska, ale wśród redaktorów drugiego wydania Encyklopedii jest także rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, magnibucencja reaktor Jacek Popiel. W Encyklopedii znalazł się oczywiście obszerny biogram Jacka Popiela a także wykaz wszystkich rektorów Uniwersytetu Jagiellońskiego od XV wieku uwzględniający Jacka Popiela.

3 odpowiedzi

  1. Przypuszczalnie jesteś najbardziej żałosnym pajacem w Krakowie. Masz jednak szansę być znanym – Twój przyjadek będzie omawiany przez studentów medycyny.

  2. Chłopie. Powinieneś dziękować Bogu, że w encyklopedii nie ma wpisu co do twojego przodka, Franciszka Ptaka.
    Była to bowiem postać skrajnie negatywna. Gdyby w encyklopedii znalazła się cała rzetelnie zbadana prawda o nim, to mówię ci, chłopie, mógłbyś się jedynie najeść wstydu.
    Jestem już emerytem i mieszkańcem sąsiedniej wsi.
    Kilku Ptaków, jego potomków, przezywanych tu pogardliwie “ptokami”, znałem osobiście.
    Był posłem na sejm?
    A co to był za sejm?
    Idź chłopie raz do roku na Wszystkich Świętych do Raciborowic, zostaw kwiatek na grobowcu i dopóki mojej pokolenie żyje, nie przyznawaj się co do pochodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.