Zarzuty dla policjanta, który śmiertelnie postrzelił człowieka w Kościelisku

W czerwcu 2020 r. w Kościelisku policjanci z komendy w Zakopanem ruszyli w pieszczy pościg za kilkoma osobami chcąc je zatrzymać. W trakcie pościgu policjant postrzelił w głowę 28-latka. Teraz sprawca śmierci, policjant Marcin K. z komendy w Zakopanem został oskarżony o nieumyślne spowodowanie zgonu młodego człowieka.
4 kwietnia 2023

Mimo wezwania na miejsce karetki reanimacyjnej, postrzelony w czerwcu 2020 r. przez policję 28-letni mężczyzna zmarł. Rodzina zmarłego zaprzeczała, by ten miał coś wspólnego z kradzieżami paliwa. Twierdzili, że razem z przyszłym teściem poszli świętować zakończenie pracy. Partnerka zmarłego była w zaawansowanej ciąży.

Policja utrzymywała, że doszło do niekontrolowanego wystrzału. Prokuratura Okręgowa w Krakowie przez dwa lata prowadziła śledztwo w tej sprawie. Teraz postawi przed sądem Marcina K., policjanta z komendy powiatowej w Zakopanem.

Prokuratura oskarżyła policjanta z Zakopanego o nieumyślne spowodowanie śmierci młodego mężczyzny oraz przekroczenie uprawnień. Z przeprowadzonej sekcji zwłok wynika, iż przyczyną zgonu były obrażenia czaszkowo-mózgowe powstałey w wyniku pojedynczego postrzału z broni palnej. Można i należy zadać pytanie: czy wystrzał był rzeczywiście wynikiem przypadku, a nie celowego działania?

Śmiertelne postrzelenie 28-latka w Kościelisku to jedna z wielu sytuacji, w których jak na dłoni uwidacznia się obecna w działaniach policji przemoc. Najbardziej znany mord policyjny ostatnich lat to zakatowanie 25-letniego Igora Stachowiaka na komendzie we Wrocławiu 15 maja 2016 r. Każdego roku dochodzi jednak do co najmniej kilku mniej medialnych policyjnych mordów. Czas zatrzymać tę spiralę policyjnej przemocy.

Czytej też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.